Search
Close this search box.
Search

youRegion po polsku

Fajnie, że do nas trafiłeś i chciałbyś zadomowić się w regionie. Niestety nie mamy możliwości stworzyć całej strony w Twoim języku ojczystym – mimo to serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w różnych wydarzeniach i ofertach. Ten Euroregio jest mozaiką różnych narodowości dlatego serdecznie zapraszamy do współudziału i współtworzeniu życia bez granic. Polskojęzyczne informacje o życiu I pracy w Belgii, Niemczech i Holandii – poniżej.

Witamy bardzo serdecznie w (nowym) regionie i mamy nadzieję, że szybko się tu zadomowisz i że stanie się on Twoim (drugim) domem. To nie jest tylko region, ale Euregion. Nazwaliśmy go YouRegion, aby podkreślić, że możesz być częścią tej różnorodności. W małym euregionie, gdzie ponad 26. 000 osób pracuje w innym kraju niż mieszka (sekcja “crossborder commuting”), a gdzie w dzieci chodzą do szkoły, trudno nawet mówić o “obcokrajowcach”. Nawet ci, którzy się tu urodzili, mogą stać się cudoziemcami wychodząć z psem na spacer, ponieważ po krótkiej chwili jesteś już w innym kraju.

Nie wiemy, jakie były Twoje doświadczenia, ale wiemy, że czasami może być trudno w nowych środowiskach. Zwłaszcza w czasach Korony (sekcja “Corona”). Dlatego chcemy zebrać jak najwięcej usług dla “nowicjuszy”, partnerów (sekcja “youRegional spouse network”), lub po prostu dla tych, którzy są zainteresowani możliwościami za granicą. Niestety, nie możemy zaoferować wszystkiego w tym języku, ale ty lub wy możecie zwrócić naszą uwagę na tego typu oferty, przydatne dla innych w podobnej sytuacji.

Witamy, jeszcze raz, bardzo serdecznie w youRegion, serwisy sieci youRegion w Akwizgran, Maastrichcie i Hasseltcie zawsze chętnie was witają.

Wideo objaśniające

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Play Video

Partnerzy serdecznie witają w Euregionie Moza-Ren:

Nordrhein Westfalen Deutschsprachige Gemeinschaft Provinz Lüttich Provinz Limburg (BE) Provinz Limburg (NL) DE BE NL

W Euregio Moza-Ren, istnieje stowarzyszenie „Polregio e.V.” która ustępuje informacjami o życiu na przygraniczu po Polsku   wlacnie z formularzamy do pobieranie n. Pr. „Kindergeld” i ustępuje się również pomoc legalna w jezyku Polskim. Informacji o Polregio.e.V. takze na Deutsche Welle.

Na tej stronie, wszelkie informacje są dostępne w jezyku angielskim, hollenderskim, niemieckim i francuskim. Poniżej krótkie podsumowanie informacji o Euregionie Morza-Ren, życie i praca w Niemczech, Belgii i Hollandii na raz bez granic.

W Euroregio Moza Ren istnieje stowarzyszenie „Polregio e.V.” które udostępnia informacje o życiu na przygraniczu po polsku, włącznie z formularzami do pobrania np.: “Kindergeld” i oferuje również pomoc legalna w jezyku Polskim. Informacje o Polregio e.V. także na Deutsche Welle.

Niemcy - po polsku

Caly program jezykowy z Polskiego na Niemiecki “Nicos Weg” (za darmo, zawiera poziomy A1-B2 i również gramatykę). Deutsche Welle z wiadomościami z lub o Niemczech po Polsku.

Hollandia - po polsku

  • Moja Limburgia zebrała ogólny poradnik o życiu w Hollandii ogolnie a szczegolnie co do zycia w najbardziej poludniowej czesci co dosyc sie roznie od polnocnych provincii Hollandii.
  • Uniwersytet w Maastrichcie posiada własnego przedstawiciela / punkt kontaktu dla polskojezycznych studentow i studentek. Takze istnieje “Alumni Circle Poland” tego uniwersytetu.
  • Ogólna informacja europa.eu/youreurope o życiu w państwach Unii Europeijskiej, na przykład ubezpieczenie zdrowotne

Belgia - po polsku

  • Ogólna informacja europa.eu/youreurope o życiu w państwach Unii Europeijskiej, na przykład ubezpieczenie zdrowotne
  • To miejsce jest jeszcze puste – chętnie możecie nam udostępnić więcej informacji na temat życia i pracy w Belgii. chętnie możecie nam udostępnić więcej informacji na temat życia i pracy w Belgii.

Kommunikacja miejska / przygraniczna

Mamy cały dział poświęcony temu, jak dostać się z jednego miejsca w jednym kraju do drugiego w innym kraju. Istnieje również strona na ten temat podsumując w języku polskim. Strona zawiera szczegóły dotyczące sytuacji z lub do Belgii: 

Czas wolny

Oferty jak mapa “Freizeitguide Euregio” (po Niemiecku tylko) posiada darmowa mapę z iconami, które pozwalają (za darmo) znaleźć swoje aktywności i wyciecki w Euroregionie

Innym źródłem inspiracji mogą być wczasy i wycieczki na stronie turystycznej dla całego Euroregionu vacationintheheartofeurope.eu (EN/DE/NL/FR) w tym wiele bezpłatnych ofert w okolicy. 

Praca, dokumenty

Bezpłatna mapa platformy “The Locator” umożliwia znalezienie firm z różnych sektorów tego Euregio,  pozwała
znaleść firmy z różnych branż tego Euregio, w czterych językach.

Oferty partnerskie YouRegion również zawierają wiele informacji, prawie zawsze w kilku językach.

Strona Europa.eu zawiera wiele informacji na takie tematy, jak ubezpieczenie zdrowotne w Belgii, Holandii i w Niemczech, dla obywateli UE i m.in. po polsku.

Also worth reading:

Informacje dodatkowe

Cieszymy się, jak strona będzie się rozwijać i oferować więcej informacji na temat życia i pracy w Euregio. Przykładem mogą być blogi, zdjęcia, ale także usługi i oferty, szczególnie w tych trudnych, “koronnych” czasach. Mogą to być równiez informacje dla osób polskojezycznych w Euregio Meuse-Rhine. Jeśli są jakieś pomysły, zapraszamy do kontaktu z nami.

I have a question