youRegion po polsku

Fajnie, że do nas trafiłeś i chciałbyś zadomowić się w regionie. Niestety nie mamy możliwości stworzyć całej strony w Twoim języku ojczystym – mimo to serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w różnych wydarzeniach i ofertach. Ten Euroregio jest mozaiką różnych narodowości dlatego serdecznie zapraszamy do współudziału i współtworzeniu życia bez granic. Polskojęzyczne informacje o życiu I pracy w Belgii, Niemczech i Holandii – poniżej.

Witamy bardzo serdecznie w (nowym) regionie i mamy nadzieję, że szybko się tu zadomowisz i że stanie się on Twoim (drugim) domem. To nie jest tylko region, ale Euregion. Nazwaliśmy go YouRegion, aby podkreślić, że możesz być częścią tej różnorodności. W małym euregionie, gdzie ponad 26. 000 osób pracuje w innym kraju niż mieszka (sekcja « crossborder commuting »), a gdzie w dzieci chodzą do szkoły, trudno nawet mówić o « obcokrajowcach ». Nawet ci, którzy się tu urodzili, mogą stać się cudoziemcami wychodząć z psem na spacer, ponieważ po krótkiej chwili jesteś już w innym kraju.

Nie wiemy, jakie były Twoje doświadczenia, ale wiemy, że czasami może być trudno w nowych środowiskach. Zwłaszcza w czasach Korony (sekcja « Corona »). Dlatego chcemy zebrać jak najwięcej usług dla « nowicjuszy », partnerów (sekcja « youRegional spouse network »), lub po prostu dla tych, którzy są zainteresowani możliwościami za granicą. Niestety, nie możemy zaoferować wszystkiego w tym języku, ale ty lub wy możecie zwrócić naszą uwagę na tego typu oferty, przydatne dla innych w podobnej sytuacji.

Witamy, jeszcze raz, bardzo serdecznie w youRegion, serwisy sieci youRegion w Akwizgran, Maastrichcie i Hasseltcie zawsze chętnie was witają.

Wideo objaśniające

Lire la vidéo

Partnerzy serdecznie witają w Euregionie Moza-Ren:

Nordrhein Westfalen Deutschsprachige Gemeinschaft Provinz Lüttich Provinz Limburg (BE) Provinz Limburg (NL) DE BE NL

W Euregio Moza-Ren, istnieje stowarzyszenie „Polregio e.V.” która ustępuje informacjami o życiu na przygraniczu po Polsku   wlacnie z formularzamy do pobieranie n. Pr. „Kindergeld” i ustępuje się również pomoc legalna w jezyku Polskim. Informacji o Polregio.e.V. takze na Deutsche Welle.

Na tej stronie, wszelkie informacje są dostępne w jezyku angielskim, hollenderskim, niemieckim i francuskim. Poniżej krótkie podsumowanie informacji o Euregionie Morza-Ren, życie i praca w Niemczech, Belgii i Hollandii na raz bez granic.

W Euroregio Moza Ren istnieje stowarzyszenie „Polregio e.V.” które udostępnia informacje o życiu na przygraniczu po polsku, włącznie z formularzami do pobrania np.: « Kindergeld » i oferuje również pomoc legalna w jezyku Polskim. Informacje o Polregio e.V. także na Deutsche Welle.

Niemcy - po polsku

Caly program jezykowy z Polskiego na Niemiecki « Nicos Weg » (za darmo, zawiera poziomy A1-B2 i również gramatykę). Deutsche Welle z wiadomościami z lub o Niemczech po Polsku.

Hollandia - po polsku

  • Moja Limburgia zebrała ogólny poradnik o życiu w Hollandii ogolnie a szczegolnie co do zycia w najbardziej poludniowej czesci co dosyc sie roznie od polnocnych provincii Hollandii.
  • Uniwersytet w Maastrichcie posiada własnego przedstawiciela / punkt kontaktu dla polskojezycznych studentow i studentek. Takze istnieje « Alumni Circle Poland » tego uniwersytetu.
  • Ogólna informacja europa.eu/youreurope o życiu w państwach Unii Europeijskiej, na przykład ubezpieczenie zdrowotne

Belgia - po polsku

  • Ogólna informacja europa.eu/youreurope o życiu w państwach Unii Europeijskiej, na przykład ubezpieczenie zdrowotne
  • To miejsce jest jeszcze puste – chętnie możecie nam udostępnić więcej informacji na temat życia i pracy w Belgii. chętnie możecie nam udostępnić więcej informacji na temat życia i pracy w Belgii.

Kommunikacja miejska / przygraniczna

Mamy cały dział poświęcony temu, jak dostać się z jednego miejsca w jednym kraju do drugiego w innym kraju. Istnieje również strona na ten temat podsumując w języku polskim. Strona zawiera szczegóły dotyczące sytuacji z lub do Belgii: 

Czas wolny

Oferty jak mapa « Freizeitguide Euregio » (po Niemiecku tylko) posiada darmowa mapę z iconami, które pozwalają (za darmo) znaleźć swoje aktywności i wyciecki w Euroregionie

Innym źródłem inspiracji mogą być wczasy i wycieczki na stronie turystycznej dla całego Euroregionu vacationintheheartofeurope.eu (EN/DE/NL/FR) w tym wiele bezpłatnych ofert w okolicy. 

Praca, dokumenty

Bezpłatna mapa platformy « The Locator » umożliwia znalezienie firm z różnych sektorów tego Euregio,  pozwała
znaleść firmy z różnych branż tego Euregio, w czterych językach.

Oferty partnerskie YouRegion również zawierają wiele informacji, prawie zawsze w kilku językach.

Strona Europa.eu zawiera wiele informacji na takie tematy, jak ubezpieczenie zdrowotne w Belgii, Holandii i w Niemczech, dla obywateli UE i m.in. po polsku.

Autres suggestions:

Informacje dodatkowe

Cieszymy się, jak strona będzie się rozwijać i oferować więcej informacji na temat życia i pracy w Euregio. Przykładem mogą być blogi, zdjęcia, ale także usługi i oferty, szczególnie w tych trudnych, « koronnych » czasach. Mogą to być równiez informacje dla osób polskojezycznych w Euregio Meuse-Rhine. Jeśli są jakieś pomysły, zapraszamy do kontaktu z nami.

I have a question